شربت آیوی لیکس

Ivylix Syrup

تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی و برونشیت حاد و ذات الریه، تسکین علامتی سرفه در آسم

اطلاعات دارو

شکل دارویی

شربت خوراکی 120 میلی لیتری

اجزا فرآورده

شربت آیوی لیکس حاوی عصاره هیدروالکلی آویشن با نام علمي Thymus vulgaris، عصاره خشک عشقه (پیچک) با نام علمی Hedera helix مي باشد

نحوه مصرف

در صورت نداشتن دستور مصرف از سوی پزشک، به روش زیر مصرف گردد:
-کودکان 1 تا 5 سال 3/2 میلی لیتر 3 بار در روز
-کودکان 6 تا 11 سال 4/3 میلی لیتر 3 بار در روز
-افراد بالای 12 سال و بزرگسالان 5/4 میلی لیتر 3 بار در روز

عوارض جانبی

مصرف این فرآورده در دوزهای درمانی توصیه شده ایمن می باشد. گرچه همچون هر فرآورده دارویی دیگر، در صورت داشتن حساسیت مصرف کننده به هر یک از اجزاء سازنده ی شربت آیوی لیکس، مثل تیمول و گیاهانی همچون آویشن و عشقه امکان بروز واکنش های حساسیتی به طور نادر وجود خواهد داشت و علائمی مثل کوتاهی تنفس، راش های پوستی، کهیر، تورم صورت، دهان و یا گلو مشاهده خواهد شد در این صورت مصرف فرآورده را قطع کرده و به مراکز درمانی مراجعه گردد.
به دلیل حضور سوربیتول،امکان مشاهده اثرات ملین از فرآورده وجود خواهد داشت.
گاهاً، امکان بروز مشکلات گوارشی همچون دردهای شکمی، تهوع، استفراغ وجود خواهد داشت. در این صورت مصرف فرآورده را قطع نموده و به پزشک معالج مراجعه نمایید.

موارد مصرف

تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی و برونشیت حاد و ذات الریه، تسکین علامتی سرفه در آسم.

موارد منع مصرف

در کودکان زیر 1 سال منع مصرف دارد.
در افراد با سابقه حساسیت به هر یک از اجزاء سازنده مثل تیمول و گیاهانی همچون آویشن، عشقه مصرف فرآورده ممنوع است.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف فرآورده در دوره بارداری و شیردهی ممنوع می باشد.

تداخلات دارویی

هیچ گونه تداخل دارویی خاصی در مصرف این فرآورده با دیگر داروها گزارش نشده است. گرچه توصیه می شود از مصرف هم زمان با داروهایی که دارای اثرات یکسان و یا متضاد می باشند، خودداری گردد.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت، نور و دسترس اطفال نگهداری کنید.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

حضور تیمول و کارواکرول از اجزاء فنولیک این گیاه، سبب مشاهده اثرات آنتی اسپاسمودیک، ضد سرفه و اکسپکتورانت آویشن  شده است. این ترکیبات فنولیک، با بلاک کانالهای کلسیمی، سبب بروز اثرات ضد اسپاسم در راه­های هوایی می شوند. بعلاوه، رزمارینیک اسید موجود در گیاه آویشن، در کنار تیمول و کارواکرول، با مهار سنتز پروستاگلندین­ها می­تواند به تخفیف علائم التهاب در انواع سرماخوردگی­ها، برونشیتها و التهابات مجاری تنفسی فوقانی کمک نماید. حضور ساپونین­ها و ترکیبات فلاونوئیدی آویشن، اثرات اکسپکتورانتی اثبات شده­ای را نشان می­دهد. اثرات آنتی میکروبیال هم از این گیاه دیده می­شود.

ساپونین­های تری ترپنی موجود در برگ­های گیاه عشقه، اثرات اکسپکتورانتی، موکولیتیکی، اسپاسمولیتیکی، برونکودیلاتوری و آنتی باکتریال از خود نشان می­دهند. از بین این ساپونین­ها به ویژه دو ترکیب هدراکوزید C و آلفا هیدرین موجود در گیاه با اثر غیر مستقیم خود، برداشت داخل سلولی رسپتورهای b2 را مهار کرده و سبب می­شوند که پاسخ این رسپتورها در سلول طولانی ­تر شود. به این ترتیب که سبب افزایش ترشح مواد سورفکتانتی در راه­های هوایی شده و به این ترتیب سبب ظهور اثرات موکولیتیکی و اکسپکتورانتی گیاه عشقه می ­شوند. به علاوه با اعمال این مهار ، سیستم adenylate cyclase به طور پیوسته فعال باقی مانده و این گونه اتساع (relaxation) عضلات صاف برونشها ممکن شده و ادامه می­ یابد.

هم چنین اثرات آنتی میکروبیال (آنتی باکتریال، antiviral ,antifungal ) اثبات شده­ ای از این ساپونین­ها بر روی سوشهای خاصی از میکروب­ها در مطالعات مختلف دیده شده که نشان می­ دهد این اثر گیاه عشقه نیز در درمان برونشیت­ ها و پنومونی­ها کمک کننده باشد.

به این ترتیب گیاه آویشن و عشقه در تسکین انواع سرفه­ ها و جلوگیری از تشدید آنها در انواع برونشیت های حاد، سرماخوردگی­ ها و عفونت­ های راه­ های تنفسی، درد گلو و التهابات مجاری فوقانی تنفسی مورد استفاده قرار می ­گیرد که توسط کمیسیون E اروپا آلمان نیز مورد تأیید قرار گرفته است.