شیاف رکتاملیس

Rectamelis Suppository

رفع خارش، سوزش و درد ناشی از هموروئید (بواسیر)

اطلاعات دارو

شکل دارویی

شیاف دو و نیم گرمی

اجزا فرآورده

عصاره خشک گیاه هاماملیس با نام علمی Hamamelis virginiana

نحوه مصرف

در صورت نداشتن دستور مصرف از پزشک معالج، صبح و عصر بعد از اجابت مزاج استعمال شود.

مکانیسم اثر

قابض و ضد درد، ضد التهاب ، بی حس کننده موضعی، تقویت کننده دیواره عروق آسیب دیده در ناحیه رکتوم و ترمیم آن

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

رفع خارش، سوزش و درد ناشی از هموروئید (بواسیر)

موارد منع مصرف

در صورت داشتن سابقه حساسیت به گیاه هاماملیس و یا دیگر اجزاء بکار رفته در فرمولاسیون از مصرف فرآورده خودداری نمایید.
مصرف در افراد زیر 12 سال به دلیل عدم وجود بررسیهای کافی در اثبات ایمنی فرآورده توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری و شیردهی

از مصرف فرآورده بدون تجویز پزشک در دوران بارداری و شیر دهی خودداری نمایید. تنها پس از مشورت با پزشک و آگاهی پزشک از محتوی تانن فرآورده، حداکثر تا دو هفته قابل مصرف می باشد.

تداخلات دارویی

تاکنون موردی گزارش نشده است.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

هموروئید از جمله مشکلات تقریباً شایع در بین جوامع عصر حاضر صنعتی است که بسته به شدت علائم، درجه بندی متفاوتی دارد. عوامل ایجاد کننده هموروئید، مشابه عوامل مولد واریس در سیاهرگ هاست و تا حد زیادی به آرایش ژنی فرد بستگی دارد. فشار مازاد وارد شده به سیاهرگ ها در دوره بارداری، ایستادن یا نشستن های طولانی مدت، وارد آوردن فشار اضافی حین مدفوع و برداشتن وسایل سنگین، به عنوان اصلی ترین فاکتورهای ایجادکننده هموروئید در نظر گرفته می شوند.
از آنجایی که سیستم سیاهرگی سیاهرگ Port ، فاقد هرگونه دریچه (valve) است، هر عامل افزایش دهنده احتقان سیاهرگی در ناحیه اطراف آنال می تواند در ایجاد هموروئید دخالت نماید، عواملی همچون فشار در ناحیه شکمی (abdominal pressure) (مثل مدفوع کردن با وارد آوردن فشار اضافی- بارداری- سرفه- عطسه- استفراغ- برخی تمرینات بدنی)، افزایش فشار خون سیستم Portal به دلیل سیروز کبدی، ایستادن و نشستنهای طولانی مدت و …
– مهمترین علائم هموروئید عبارت اند از: خارش، سوزش، احساس درد و تحریک حین اجابت مزاج، التهاب و تورم آنوس و ناحیه اطراف آن، دیدن خون بر روی دستمال توالت و یا در سرویس بهداشتی و دفع موکوس.
– تانن های موجود در گیاه هاماملیس دارای اثرات قابض (astringent) هستند. این دسته از ترکیبات فنولیک، در غلظت های پایین تر، می توانند غشاهای سلولی را seal کرده و نفوذپذیری مویرگ ها را کاهش دهند.
-در غلظت های بیشتر، سبب رسوب پروتئین ها و ضخیم تر شدن بافت کلوئیدال شده و در نتیجه سبب قرارگیری یک غشاء ضخیم در ناحیه آسیب دیده و زخم می شوند و به بازسازی رگ های خونی آسیب دیده کمک می کنند. با محکم تر شدن پروتئین های پوست، مقاومت در برابر التهاب نیز افزایش می یابد و اثرات ضد التهابی مناسبی دیده خواهد شد.
– از دیگر اثرات تانن های گیاه هاماملیس، اثرات تنگ کنندگی عروق و ضد احتقانی این ترکیبات است که می توانند سبب تسهیل گردش خون در سیاهرگ ها شده و به حفظ تعادل جریان خون سرخرگی سیاهرگی کمک نمایند. به این ترتیب در رفع واریس و بیماری های مربوط به دیواره عروق، نتایج مناسبی نشان می دهند. با مصرف این ترکیبات، حجم برجستگی های ناحیه مقعد کمتر شده و درد و سنگینی از بین می رود. همین طور می توانند حالت احتقان و تجمع خون را در سیاهرگ های موضع کاهش دهند. اثرات بالینی مناسب و اثبات شده ای نیز از هاماملیس در بی حس کردن موضعی و کاهش درد هم مشاهده شده است