پماد موضعی آرتوپین

Arthopain

پماد موضعی ، تسکین دهنده دردهای عضلانی و مفصلی

اطلاعات دارو

شکل دارویی

پماد موضعی 30 گرمی

اجزا فرآورده

اسانس رزماری (Rosmary Oil) با نام علمي Rosmarinus officinalis

نحوه مصرف

پماد آرتوپین را روزانه 3 بار بصورت یک لایه نازک روی محل ملتهب و دردناک مالش دهید.

عوارض جانبی

مصرف پماد آرتوپین در دوزهای درمانی توصیه شده بی خطر بوده و عارضه جانبی خاصی طی مصرف مشاهده نشده است. گرچه در صورت داشتن حساسیت به هر یک از اجزاء فرمولاسیون فرآورده به ویژه Rosmary Oil ، منتول و یا کامفر، امکان واکنش های آلرژیک، قرمزی در موضع و درماتیت پوستی تماسی، وجود خواهد داشت. در این صورت از ادامه مصرف خودداری نموده و به پزشک مراجعه نمایید .

موارد مصرف

تسكين دهنده دردهاي عضلاني و مفصلي

موارد منع مصرف

به دلیل حضور کامفر در فرآورده، مصرف در بیماران مبتلا به صرع و یا افراد با سابقه تشنج توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف فرآورده در دوره بارداری و شیردهی ممنوع می باشد.

تداخلات دارویی

در مصرف دوزهای توصیه شده درمانی پماد آرتوپین تداخل دارویی خاصی گزارش نشده است.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

رزمارینیک اسید موجود در گیاه رزماری می تواند تولید پرستاگلندین E2 را افزایش داده و تولید لوکوترین B4 را در لوکوسیت های polymorphonuclear کم کند. به علاوه سیستم کمپلمان را مهار نموده و اینگونه آثار ضد التهابی از خود نشان می دهد. همچنین مصرف موضعی فرآورده های حاوی این گیاه اثرات rubefacient داشته و با اثر تحریکی خود بر روی پوست، جریان خون در موضع را افزایش داده و بهبود می بخشد. به این ترتیب به عنوان یک درمان کمکی و تسکین دهنده درد موضعی در انواع مشکلات روماتیسمی و دردهای عضلانی قابل استفاده خواهد بود. کمیسیون E نیز، چنین مورد مصرفی را برای فرآورده­های موضعی رزماری توصیه نموده است.

در مصرف موضعی منتول، عروق خونی ناحیه را متسع نموده و سبب احساس خنکی در ناحیه به دنبال یک اثر ضد دردی می­شود. مشخص شده است که منتول با فعال کردن رسپتورهای TRPM 8 (نوعی کانال کاتیونی ترموسنسیتیو که در دماهای پایین نیز فعال می­شود) سبب ایجاد حس خنکی و اثرات analgesic می گردد. کامفر هم در مصرف موضعی اثرات rubefacient و ضد دردی از خود نشان می دهد.