پماد ونداملیس

Wounda Melis

برای تحریکات، درد، خارش و خونریزی ناشی از هموروئید (بواسیر)

اطلاعات دارو

شکل دارویی

پماد 30 گرمی

اجزا فرآورده

پماد هموروئید ساخته شده از آب هاماملیس با نام علمي Hamamelis virginiana

نحوه مصرف

بعد از اجابت مزاج، موضع را کاملاً با آب شسته و تمیز نموده، صبح و عصر با استفاده از اپلیکاتور استعمال گردد.

مکانیسم اثر

قابض و ضد درد، ضد التهاب ، بی حس کننده موضعی، تقویت کننده دیواره عروق آسیب دیده در ناحیه رکتوم و ترمیم آن

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

برای تحریکات، درد، خارش و خونریزی ناشی از هموروئید (بواسیر)

موارد منع مصرف

تاکنون موردی گزارش نشده است.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف با احتیاط و زیر نظر پزشک این فرآورده، در دوران بارداری و شیردهی بلامانع است.

تداخلات دارویی

تاکنون موردی گزارش نشده است.

عوارض جانبی

مصرف فرآورده در دوزهای درمانی توصیه شده ایمن بوده و عارضه جانبی خاصی گزارش نشده است. اگر چه در صورت داشتن حساسیت به هر یک از اجزاء بکار رفته در فرمولاسیون همچون گیاه هاماملیس، تنتور بنژوئن و... امکان واکنشهای آلرژیک وجود خواهد داشت. در این صورت مصرف فرآورده را قطع نموده و با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

تانن­ های موجود در گیاه هاماملیس دارای اثرات قابض (astringent) هستند. این دسته از ترکیبات فنولیک، در غلظت­های پایین­تر، می­توانند غشاهای سلولی را seal کرده و نفوذپذیری مویرگ­ها را کاهش دهند. در غلظت­های بیشتر، سبب رسوب پروتئین ها و ضخیم تر شدن بافت کلوئیدال شده و در نتیجه سبب قرارگیری یک غشاء ضخیم در ناحیه آسیب دیده و زخم می­شوند و به بازسازی رگ­های خونی آسیب دیده کمک می­کنند. با محکم­تر شدن پروتئین­های پوست، مقاومت در برابر التهاب نیز افزایش می­یابد و اثرات ضد التهابی مناسبی دیده خواهد شد.

از دیگر اثرات تانن­های گیاه هاماملیس، اثرات تنگ کنندگی عروق و ضد احتقانی این ترکیبات است که می­توانند سبب تسهیل گردش خون در سیاهرگ­ها شده و به حفظ تعادل جریان خون سرخرگی-­ سیاهرگی کمک نمایند. به این ترتیب در رفع واریس و بیماری­های مربوط به دیواره عروق، نتایج مناسبی نشان می­دهند. با مصرف این ترکیبات، حجم برجستگی­های ناحیه مقعد کمتر شده و درد و سنگینی از بین می­رود. همین­طور می­توانند حالت احتقان و تجمع خون را در سیاهرگ­های موضع کاهش دهند. اثرات بالینی مناسب و اثبات شده­ای نیز از هاماملیس در بی­حس کردن موضعی و کاهش درد هم مشاهده شده است.

-­ صمغ بکار رفته در تهیه تنتور بنژوئن دارای اثرات antiseptic ، خصوصیات Skin protective ، اثر قابض، ضد التهاب و haemostatic (بند آورنده خون موضعی) است. الکل موجود در این تنتور با اثرات ضد میکروبی و نیز قابض خود، همچون زینک اکسید به اثرگذاری بیشتر فرآورده کمک می­کند.