کپسول آرتوتکس

Arthotex

- کمک به حفظ سلامت مفاصل
- ضد درد و التهاب در آسیب های مفصلی همچون آرتریت روماتوئید و استئو آرتریت.

اطلاعات دارو

شکل دارویی

كپسول 60 عددی

اجزا فرآورده

كپسول آرتوتکس ساخته شده از عصاره های خشک زنجبیل با نام علمي Zingiber officinale، زردچوبه نام علمي Curcuma longa و کندر با نام علمي Boswellia serrata می باشد.

نحوه مصرف

روزانه 4 عدد کپسول همراه با غذا.

عوارض جانبی

کپسول های آرتوتکس، در دوزهای درمانی توصیه شده ایمن بوده و عارضه جانبی خاصی تاکنون گزارش نشده است، گرچه در افراد حساس به گیاهان بکار رفته در فرآورده (زردچوبه، زنجبیل و کندر) احتمال بروز واکنش¬های ازدیاد حساسیت و آلرژی وجود خواهد داشت. در این صورت از ادامه مصرف خودداری نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد ودور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

کمک به حفظ سلامت مفاصل
ضد درد و التهاب در آسیب های مفصلی همچون آرتریت روماتوئید و استئو آرتریت.

موارد منع مصرف

در صورت داشتن سابقه حساسیت به گیاه زردچوبه، زنجبیل و کندر، مصرف فرآورده ممنوع است.
در افراد دارای سنگ صفرا و یا انسداد مجاری صفراوی، مصرف فرآورده ممنوع می باشد.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف کپسول های آرتوتکس در دوره ی بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی

مصرف همزمان کپسول های آرتوتکس با ضد انعقاد و داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین می تواند سبب افزایش BT (زمان خونریزی: Bleeding Time) گردد.به این ترتیب بهتر است از قبل از شروع مصرف با پزشک معالج مشورت نموده و با شروع مصرف کنترل بیشتری بر روی BT و علائم خونریزی وجود داشته باشد.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

گیاهان به کار رفته در فرمولاسیون کپسول­های آرتوتکس (کندر، زردچوبه و زنجبیل) همگی دارای اثرات ضد التهابی و ضد دردی قوی و مناسبی هستند. ترکیبات مؤثره موجود در این گیاهان با مهار مسیرهای التهابی (مسیر لیپواکسیژناز و سیکلواکسیژناز) و مهار بیوسنتز واسطه های التهابی (کلوترین­ها و پروستاگلندین­ها) عمل می­نمایند. بعلاوه Boswellic acid موجود در گیاه کندر می تواند، تعداد لوکوسیت­ها (مولد برخی واسطه­های التهابی) را در مایع سینوویال (مایع مفصلی) را کاهش دهد. به این ترتیب اثرات ضد دردی و ضد التهابی مناسبی در آسیب­های مفصلی همچون استئو آرتریت و آرتریت روماتوئید مشاهده می­ شود.