کپسول اسلیم فارم

Slim Pharm

پایین آورنده وزن بدن و آنتی اکسیدان

اطلاعات دارو

شکل دارویی

كپسول 60 عددی

اجزا فرآورده

كپسول اسلیم فارم ساخته شده از عصاره گياه چاي سبز با نام علمي Camellia sinensis مي باشد.

نحوه مصرف

1 عدد کپسول یک بار در روز همراه با غذا.

عوارض جانبی

مانند هر فرآورده دارویی یا غذایی دیگر در صورت حساسیت افراد به چای (سبز یا سیاه)، امکان وقوع واکنش های آلرژیک و حساسیتهای پوستی و تنفسی وجود خواهد داشت. در این صورت مصرف فرآورده را قطع نموده و با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
در مواردی امکان وقوع تحریکات و عوارض گوارشی، به خصوص در افراد با مشکلات زمینه ای سیستم گوارش وجود خواهد داشت

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

پایین آورنده وزن بدن.
آنتی اکسیدان

موارد منع مصرف

در صورت داشتن سابقه حساسیت به هر نوع چای (سبز، سیاه و oolong) مصرف فرآورده ممنوع است.

مصرف در بارداری و شیردهی

این فرآورده در دوره های بارداری و یا شیردهی ممنوعیت مصرف دارد.

تداخلات دارویی

امکان تداخل با داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقادها وجود دارد. گرچه این تداخل در مصرف مقادیر بالای چای دیده شده است اما به مصرف کنندگان این دسته داروها همچون آسپرین، کلوپیدوگرل و وارفارین توصیه می شود که در ابتدای مصرف کپسول های اسلیم فارم کنترل بیشتری بر روی وضعیت خود داشته و چنانچه علائمی همچون خون ریزیهای زیر پوستی و تغییر در BT (زمان خونریزی) را مشاهده نمودند از ادامه مصرف خودداری نموده و با پزشک معالج مشورت نمایند.
امکان تداخل با داروهای کاهنده قند خون وجود دارد توصیه می شود که در ابتدای مصرف کپسول های اسلیم فارم کنترل بیشتری بر روی قند خون وجود داشته و در صورت مشاهده تغییرات نامطلوب مصرف فرآورده قطع گردد.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

اثرات چای سبز در کاهش وزن:
اساساً تنها دو راه منطقی برای درمان اضافه وزن و بالا بودن توده چربی در بدن وجود دارد:

1. کاهش انرژی دریافتی

2. افزایش مصرف انرژی.

به منظور افزایش مصرف انرژی در بدن، تحریک Sympathetic nervous system(SNS) و نوروترانسمیتر مربوط به آن، نوراپی نفرین (NE)، یک راه منطقی و عملی می باشد چرا که ترموژنزیز (Thermogenesis: تولید گرما و مصرف انرژی طی پروسه های مختلف فیزیولوژیکی در انواع سلول های بدن) و نیز متابولیسم و سوخت و ساز چربی ها، تا حد بسیار زیادی در کنترل این سیستم می باشد. این تحریک و افزایش فعالیت SNS، می تواند به صورت مستقیم، مثل تحریک رسپتورهای آدرنرژیک (بخصوص انواع  آن) توسط آگونیستهایی همچون پلی نول های کاتچینی چای سبز و یا غیر مستقیم، مثل مصرف ترکیبات افزایش دهنده رهایش NE و مهار کننده های برداشت و یا reuptake آن از محل سیناپسها به منظور افزایش مقدار و نیمه عمر NE، صورت پذیرد.
چای سبز غنی از ترکیبات پلی فنولی مختلفی است که دسته ای از آنها، فلاونوئیدها می باشند. این فلاونوئیدها که کاتچین های(Catechin) چای هم نامیده می شوند، اثرات اثبات شده ای در مهار آنزیم O  methyl transferase Catechol، (COMT)، دارند. این آنزیم، مسئول تخریب و از بین بردن کاتکول آمین ها مثل NE به خصوص در محل سیناپس ها می باشد. بنابراین با مهار این تخریب، نیمه عمر NE افزایش یافته و لذا اثرات آن در ترموژنزیز و سوخت و ساز چربی ها بیشتر و طولانی تر می شود چرا که تحریک رسپتور های آدرنژیک طولانی تر شده که خود سبب افزایش مصرف انرژی (EE، energy expenditure) و افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی ها ( بخصوص با تحریک رسپتورهای  آدرنرژیک) می گردد.

اثرات آنتی اکسیدانتی چای سبز:
پلی فنل های موجود در چای سبز از شناخته شده ترین آنتی اکسیدانتهای طبیعی می باشند. بخش عمده این پلی فنل ها، ترکیباتی به نام کاتچین ها هستند که مسئول اصلی اثرات آنتی اکسیدانتی چای سبز می باشند.
فعالیت آنتی اکسیدانتی چای سبز، 6 برابر چای سیاه می باشد. چرا که در طی فرآیند تهیه چای سیاه، اکسیداسیون انجام شده روی آن سبب تبدیل و تغییر مقدار زیادی از این اجزاء فنولیک به دیگر ترکیبات کمتر فعال می شود.