کپسول الاژیکا

EllAGICA

کمک به حفظ سلامت قلب و عروق و آنتی اکسیدان

اطلاعات دارو

شکل دارویی

كپسول خوراکی

اجزا فرآورده

حاوی عصاره خشک پوست میوه انار با نام علمی (Punica granatum)Pomegranate، که براساس وجود 40 درصد الاژیک اسید در هر کپسول استاندارد شده است.

نحوه مصرف

2بار در روز، هر بار 1 کپسول همراه غذا.

عوارض جانبی

تا کنون عارضه جانبی خاصی در دوزهای درمانی توصیه شده برای این دارو مشاهده نشده است. ولی مانند هر فرآورده دارویی یا غذایی دیگر در صورت حساسیت افراد به هر یک از اجزاء فرآورده (حساسیتهای پوستی و تنفسی)، در این صورت مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
به دلیل حضور تانن ها در عصاره پوست میوه انار امکان عوارض گوارشی همچون یبوست در افراد حساس وجود دارد.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

کمک به حفظ سلامت قلب و عروق
آنتی اکسیدان

ماده مؤثره

هر کپسول حاوی 250 میلی گرم عصاره خشک پوست میوه انار است که در حدود 100 میلی گرم الاژیک اسید دارد.

مصرف در بارداری و شیردهی

به دلیل عدم وجود مدارک کافی در مورد ایمنی این فرآورده، مصرف در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد.

تداخلات دارویی

به دلیل وجود ترکیبات پلی فنولیک در عصاره پوست انار و اثراتشان در پایین آورندگی فشار خون مصرف این فرآورده می تواند سبب تقویت اثر داروهای کاهنده فشار خون گردد لذا توصیه می شود در ابتدای دوره مصرف، فشار خون به طور مرتب مانیتور شده و در صورت هر گونه کاهش نامطلوب در فشار خون از ادامه مصرف فرآورده اجتناب شود.
امکان تداخل با داروهای کاهنده قند خون وجود دارد توصیه می شود که در ابتدای مصرف کپسول های اسلیم فارم کنترل بیشتری بر روی قند خون وجود داشته و در صورت مشاهده تغییرات نامطلوب مصرف فرآورده قطع گردد.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

اثرات آنتی اکسیدانتی

آنتی اکسیدانت های گیاه انار عمدتاً در پری کارپ (پوست میوه)، آب میوه و دانه های آن یافت می شود. این ترکیبات به طور عمده از اجزاء فنولیکی با گروه های عاملی هیدروکسیل و باند¬های دوگانه ند که شامل تانن ها،پلی فنول ها و فلاونوئیدها می باشند. با مطالعات مختلف انجام شده ارتباط محکم و مستقیمی بین ظرفیت آنتی اکسیدانتی و محتوای ترکیبات فنولیک مشاهده شده که نشان می دهد این ترکیبات آنتی اکسیدانت های اصلی و مهم موجود در انار می باشند.
الاژیک اسید و Punicalagin، دو تانن اصلی موجود در پری¬کارپ انار هستند که بیشترین فعالیت آنتی اکسیدانتی را در بین تانن ها از خود نشان می دهند. الاژیک اسید با داشتن توانایی ایجاد شلات با یون های فلزی، می تواند با رادیکالهای آزاد واکنش داده و اثری قوی در مقابله با پراکسیداسیون لیپید ها در میتوکندری ها و میکروزوم ها از خود نشان دهد. Punicalagin توانایی بالایی در مهار پراکسیداسیون چربی ها دارد و این به دلیل توانایی این ماده در فراهم آوردن الکترون ها در حذف رادیکال های آزاد ایجاد شده و در نتیجه-ی پراکسیداسیون چربی هاست.
فلاونوئیدهای موجود در عصاره پوست میوه انار همچون Catechin و Cyanidin و Kaempferolهم اثر قابل توجهی در توانایی تام آنتی اکسیدانتی عصاره پوست انار با توجه به تأثیرشان در حذف رادیکال های آزاد و فعالیت قوی آنتی سوپراکسیداتیوشان ایفا می-کند.

حفاظت قلبی عروقی

الگوهای غذایی امروزه به عنوان عامل مهم و تأثیرگذاری در بروز و یا پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و مغزی عروقی محسوب می شود. مطالعات اپیدمیولوژیکی متعددی مشخص نموده که استفاده مرتب از غذاها و نوشیدنی های غنی از پلی فنل ها (همچون تانن ها و فلاونوئیدها ) اثر مناسبی در کاهش خطر ابتلا به مشکلات پاتولوژیک مختلف مثل فشار خون بالا، بیماری های کرونری قلب، تصلب شرایین و سکته ایفا می کند. انار از جمله گیاهانی است که با داشتن محتوای بالا و مناسبی از پلی فنل ها اثرات مناسبی در حفاظت قلبی عروقی از خود نشان می دهد به علاوه با داشتن اثرات آنتی اکسیدانتی و حفاظت دیواره عروق از آسیب رادیکال های آزاد و محافظت انواع چربی های موجود در جریان خون از اکسیداسیون، باعث تقویت حفاظت قلبی و عروقی می شود.