کپسول لاولایف

Lovelife

تقویت و افزایش میل و نیروی جنسی، نشاط و بهبود شرایط فیزیکی بدن (مخصوص خانم ها)

اطلاعات دارو

شکل دارویی

كپسول خوراکی

اجزا فرآورده

- دامیانا (Turnera diffusa)
- ماکا (Lepidium meyenii
- آشواگاندها (Withaniasomnifera)
- اپیمدیوم (Epimediumbrevicornu)
- خارخاسک (Tribulusterrestris)
- لوبیا مخملی (Mucuna pruriens)
- رازک (Humulus lupulus)
- جینکگو (Ginkgobiloba)
- ویتامین های B1، B2،B3،B6،B12،فولات

نحوه مصرف

2 عدد کپسول (با هم) 1 بار در روز همراه با غذا.

عوارض جانبی

کپسول لاولایف در دوزهای درمانی توصیه شده، ایمن بوده و عارضه جانبی خاصی در مصرف آن مشاهده نشده است. ولی مانند هر فرآورده دارویی یا غذایی دیگر در صورت حساسیت افراد به هر یک از اجزاء فرآورده، امکان حساسیتهای پوستی و تنفسی وجود دارد.
در مواردی امکان وقوع مشکلات گوارشی، سردرد و تهوع، و به طور نادر تپش قلب و آریتمی قلبی وجود دارد.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت و اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

تقويت و افزایش میل و نيروي جنسي، نشاط و بهبود شرايط فيزيكي بدن، مخصوص خانم ها.

ماده مؤثره

گلیکوزید فلاونوئیدها (کوئرستین، Kaempferol، ایزوهامنتین).

موارد منع مصرف

- در بیماران مبتلا به انواع سرطان های حساس به هورمونهای جنسی، مصرف فرآورده ممنوع می¬باشد.
- در بیماران مبتلا به افسردگی، مصرف کنندگان بوسپیرون و یا مهارکننده¬های آنزیم MAO (همچون سلژیلین، ایزوکربوکسازید...)،منع مصرف دارد.
- مصرف در افراد زیر 18 سال به دلیل گزارشاتی از سندروم استیون جانسون به دنبال مصرف گیاه جینکگو ممنوعیت دارد.
- در بیماران مبتلا به انواع صرع، به دلیل پایین آوردن آستانه ایجاد تشنج، منع مصرف دارد.

تداخلات دارویی

- در مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد (همچون وارفارین، عوامل ضد پلاکتی و هپارین¬ها با وزن مولکولی کم...) به دلیل افزایش ریسک مشکلات خونریزی با احتیاط مصرف شود.
- امکان تداخل با داروهای تیروئیدی (کم کاری و یا پر کاری ) و تأثیر بر کارایی آنها وجود دارد.
- به دلیل حضور ترکیبات شبه استروژنی در فرآورده، در مصرف همزمان با داروهای استروژنی و یا آنتاگونیستهای استروژن (همچون تاموکسیفن)، با پزشک معالج مشورت گردد.
- به دلیل آثار مثبت برخی از اجزاء فرآورده همچون لوبیای مخملی در مشکلات پارکینسون، امکان تقویت اثر داروهای حاوی لوودوپا وجود دارد. لذا در صورت مصرف همزمان با پزشک مشورت گردد.
- در بیماران مبتلا به فشار خون بالا (بخصوص مصرف کنندگان نیفدیپین و هیدروکلروتیازید) لازم است در ابتدای مصرف فشار خون مانیتور شده و با احتیاط مصرف شود.
- به دلیل احتمال افزایش اثر داروهای کاهنده قند خون و یا انسولین در صورت مصرف همزمان لازم است در ابتدای مصرف قند خون مانیتور شده و با احتیاط مصرف شود.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

در فرمولاسیون کپسول­های لاولایف، مجموعه گیاهانی استفاده شده­اند که سالیان سال به عنوان افزاینده میل و توان جنسی در طب سنتی اقوام و ملل مختلف و مناطق جغرافیایی متفاوت (چین، کره، هندوستان، پاکستان، پرو، برزیل، مکزیک و دیگر بخشهای آمریکای لاتین…) کاربرد داشته­اند. مطالعات علمی و تحقیقات آکادمیک مختلف انجام شده بر روی این گیاهان، توانایی بروز چنین آثاری را به اثبات رسانده­اند. بعلاوه اثرات مطلوب درمانی دیگر این گیاهان همچون آثار آنتی اکسیدانتی و ضد پیری، اثرات ضد التهابی و حفاظت قلبی-­ عروقی و بهبود کلی عملکرد شناختی، در نتیجه همین مطالعات، اثبات شده است.

-­ گلیکوزیدهای سیانوژنیک بیواکتیو گیاه دامیانا (Turnera diffusa) سبب بهبود فعالیت جنسی شده به کاهش التهاب مثانه، کمک می­کنند. در یک مطالعه بالینی دوسوکور بر روی ترکیبات ریشه گیاه آشواگاندها (Withania somnifera)، (شامل گلیکوویتانولیدهای بیواکتیو به صورت مجموعه­ای از آلکالوئیدها و لاکتونها­ی اسیدی با اثرات اثبات شده آنتی­اکسیدانتی و ضد اضطرابی)، عملکرد جنسی افراد گروه دریافت کننده دارو، 4/71% نسبت به گروه دارونما، بیشتر شده، فاکتورهای کلی سلامت (همچون میزان Hb، تعداد RBC ها و …)، افزایش یافته، تولید ملانینهای مو بیشتر شده و سطح سرمی کلسترول این افراد، کاهش یافته بود. همچنین اثرات ترکیبات موجود در گیاه لوبیای مخملی (Mucuna pruriens) در افزایش میل و توان جنسی به اثبات رسیده است. حضور فلاونوئیدها و ترپنوئیدهای جینکگولیدی گیاه جینکگو (Ginkgo biloba)، اثرات مثبت اثبات شده­ای بر روی هر 4 فاز سیکل پاسخ جنسی شامل: تمایل (desire)- هیجان (excitement: Ereaction & Lubrication)- ارگاسم- resolution(afterglow) دارد. مکانیسم عمل جینکگو در بروز این آثار، شامل افزایش جریان خون عروقی ناحیه ژنیتال ، مهار PAF (فاکتور فعال کننده پلاکتی)، القاء گیرنده­های سروتونین و نوراپی نفرین در مغز و اثر مستقیم بر روی پروستاگلندینهای اثر گذار در پاسخ جنسی می­باشد. مصرف این گیاه و فراورده­های آن، در رفع اختلالات عملکرد جنسی ناشی از مصرف داروهای SSRI و یا دیگر داروهای ضد افسردگی (عارضه­ای شایع در مصرف این دارو­ها) بسیار مفید می ­باشد. مقادیر بالای فلاونوئیدهای Prenylated و ایزوفلاونوئیدها (همچون Icariin به عنوان مهمترین این دسته ترکیبات که فلاونوئیدی فیتواستروژنی است)، و  Kaempferolو کوئرستین موجود در گیاه اپیمدیوم (Epimedium brevicornu)، اثرات افزایش دهندگی عملکرد جنسی، تقویت عمومی بدن، افزایش سلامت استخوان و کمک به درمان پوکی استخوان را نشان می­دهد. حضور Protodioscin (از دسته­ ساپونین­ها) موجود در گیاه خارخاسک (Tribulus terrestris) رهایش نیتریک اکساید از اندوتلیوم آرتریال و پایانه­های عصبی نیترژیک ناحیه ژنیتال را افزایش داده و افزایش جریان خون عبوری از کلیتوریس را تسهیل می­نماید و این گونه، اثرات مناسبی در افزایش و بهبود توان ومیل جنسی از خود نشان می­دهد.

-­ ترکیبات آداپتوژنیک گیاه ماکا (Lepidium meyenii)، در رویارویی و تطابق بدن با تغییرات مختلف فیزیولوژیکی و عوامل استرسور ، کمک کننده است. مصرف این گیاه، تولید استروژنها در بدن را تحریک کرده و ترشح هورمونهای استرسور  ( همچون کورتیزول) را کاهش می­دهد و به این ترتیب به بهبود علائم دوره­ی پیش یائسگی و یائسگی همچون کاهش میل جنسی، گرگرفتگی، تغییرات خلق و خو، تعریق شبانه و خشکی واژن کمک می­کند. همچنین با اثر طبیعی سازی خود بر روی نوسانات هموستاز هورمونی و تغییرات نا مطلوب برخی نوروکمیکالهای سیستم عصبی ( علت بروز مشکلات سندروم پیش قاعدگی یا PMS) به کاهش علائم این دوره هم­چون حساسیت عاطفی، احساس تورم، حساس شدن سینه­ها، درد و کرامپ­های قاعدگی کمک می­کند.

-­ رازک (Humulus lupulus) حاوی گلیکوزیدهایی از Kaempferol، کوئرستین و برخی فلاونوئیدهای Prenylated همچون 6­-Prenylnaringenin بوده، که بخصوص ترکیب نامبرده، آثار شبه استروژنی داشته و اثرات فیتواستروژنیک رازک همچون تنظیم کنندگی قاعدگی و تسکین دهندگی دردهای دوره قاعدگی را باعث می­ شود.

-­ لاولایف­، اثرات، آنتی­ اکسیدانتی مناسبی از خود نشان می­دهد. فلاونوئیدهای گیاه جینکگو، آثار آنتی اکسیدانتی و ضد ایسکمیک بالایی داشته، از پراکسیداسیون چربی­ها که در ایجاد آسیبهای بافتی و عروقی و از بین رفتن نورونها (و در نتیجه زوال عقل) دخالت دارد، جلوگیری می­کند. همچنین با کاهش اینفیلتراسیون نوتروفیلها و افزایش جریان خون، از گسترش ایسکمی بخصوص در بافت عصبی جلوگیری می­کند. نیز با افزایش به دام انداختن رادیکالهای آزاد سوپراکسیدی آنیونی، نیمه عمر فاکتور اتساع دهنده عروقی مترشحه از اندوتلیوم را افزایش داده و سبب اتساع عروق خونی منقبض شده گشته، جریان خون عصبی و محیطی افزایش می­یابد. پلیفنولها، آنتی اکسیدانتهای قوی و شناخته شده­ای هستند و لذا وجود مقادیر بالای ترکیبات پلی­فنلی در گیاه دامیانا و ترکیبات فنولیک در لوبیای مخملی سبب بروز آثار آنتی اکسیدانتی این گیاهان می­گردد.

-­ متابولیتهای مهم فارماکولوژیکی موجود در گیاه خارخاسک شامل فیتواستروئیدها، فلاونوئیدها (مهمترینشان کوئرستین) و آلکالوئیدها است که با دخالت در متابولیسم اسید آراشیدونیک و تعدیل اثر برخی آنزیم های مخرب، سبب بروز اثرات ضد التهابی، کاهش دهندگی رشد تومور و حفاظت کنندگی عروق می­گردند. نیز دارای اثرات آنتی­اکسیدانتی قوی در سیستمهای میکروزومی بوده، توان سمیت زدایی برخی عوامل سرطان­زا و شکار برخی رادیکالهای آزاد در این سیستم­ها را افزایش می­دهند. بعلاوه با کاهش یا افزایش ترشح برخی هورمونها و یا پروستاگلندینها آثار شبه استروژنی، وقفه­دهندگی تجمع پلاکتی و کم کردن کلسترول خون را باعث می­شوند. ساپونینهای موجود در این گیاه هم، سبب اتساع عروق کرونر و در نتیجه بهبود جریان خون کرونری شده و اثرات اثبات شده­ایی در درمان آنژین صدری دارند. بعلاوه با افزایش رهایش نیتریک اکسید(NO) از آندوتلیوم عروق و پایه­های نیترژیک اعصاب، اثرات ضد فشار خونی از خود نشان می­دهند.

-­ از دیگر آثار فارماکولوژیک مطلوب کپسولهای لاولایف، اثرات ضد التهابی این فرآورده می­باشد که نتیجه حضور ترکیبات فعال مختلفی در آن است. از جمله، ویتافرین A (از ویتانولیدهای فعال موجود در گیاه آشواگاندها)، اثرات ضد التهابی و ضد آرتریتی قوی از خود نشان می­دهد که مشخص شده است در حد هیدرو کورتیزون سدیم سوکسینات موثر بوده، آثار سوء ناشی از مصرف این دارو را هم نشان نمی­دهد. همچنین جینکگولید B، یک مهارکننده قوی PAF است که از اتصال آن به رسپتورهایش ممانعت کرده و نتایج پاسخ این اتصال شامل انسداد راههای هوایی، التهاب و تغییر در نفوذپذیری عروق را مهار کرده، اینفیلتراسیون ائوزینوفیلها را هم کاهش می­دهد.اثرات ضد التهابی گیاه لوبیای مخملی هم اثبات شده است. لذا این فرآورده در تسکین علائم و مشکلات هر بیماری التهابی همچون آرتریت روماتوئید، مفید می­ باشد.

-­ از طرفی حضور فلاونوئید­هایی همچون جینکگو و یا فلاوون و ترپنوئیدها در این فرآورده با کاهش اینفیلتراسیون نوتروفیلی، کاهش پراکسیداسیون لیپیدی، افزایش جریان خون عروقی، آنتاگونیزه کردن PAF و تغییر متابولیسم نورونی، در بهبود نارسایی­های ملایم تا متوسط کم شدن قدرت حافظه در افراد مسن دخالت داشته و سرعت پیشرفت بیماری در زوال عقل شدید را کندتر می­کند و در کل به بهبود عملکرد شناختی کمک می­نماید.

-­ ویتامین­های گروه B، دسته­ای از ویتامینهای محلول در آب هستند که تأمین نیاز روزانه آنها، نقش مهمی در حفظ سلامت عمومی بدن، بخصوص سیستم عصبی و خونی ایفا می­کند. این ویتامین­ها، به صورت کوآنزیم­های مختلفی در ساختمان آنزیم­های حیاتی شرکت کننده در فعالیتهای متابولیکی (همچون واکنشهای اکسید-­ احیاء و واکنشهای زنجیره تنفسی تولید انرژی، روندهای تقسیم سلولی، واکنشهای ترمیم DNA و…) و آنزیمهای پیشبرنده بیوسنتز ترکیبات حیاتی (همچون اسیدهای آمینه، برخی نوروترانسمیترها همچون استیل کولین، اسیدهای چرب و…) قرار می­گیرند. کمبود آنها، اختلالات جدی در عملکردهای آنزیماتیک ایجاد کرده و مشکلات عمده­ای را باعث می­شود: ناهنجاریهای هماتولوژیکی (همچون آنمی مگالوبلاستیک، آنمی همولیتیک، پان­سیتوپنی و…)، اختلالات سیستم اعصاب مرکزی و محیطی (نوروپاتی، التهاب و درد همزمان چندین عصب یاپلی­نوریتیس، آپاتی پاراستازی، بی ­اشتهایی عصبی، تندخویی)، بی­خوابی، خستگی، التهاب موکوس دهان و حلق و سیستم گوارشی، التهاب زبان،… و بیماریهایی همچون بری بری، پلاگر، سندروم پاهای سوزان (سوزش و بی حسی در پاها)، سندروم ورنیکه-­ کورساکوف، درماتیت سبوره. بعلاوه مقدار برخی از آنها همچون ویتامین B2 در مواد غذایی پایین بوده و احتمال کمبود به دلیل دریافت ناکافی آنها افزایش می­یابد. همچنین باید توجه داشت که ذخایر فولات بدن محدود بوده و به سرعت علائم کمبود آن در نتیجه دریافت ناکامل بروز می­کند. بنابراین مصرف فرآورده­های مکمل حاوی این ویتامین­ها همچون کپسولهای لاولایف می­تواند تا حد زیادی نیاز روزانه بدن را مرتفع کرده و از عواقب سوء کمبود این ویتامین­ها پیشگیری کند. با توجه به ماهیت محلول در آب بودن این ویتامین­ها، مسمومیت در نتیجه مصرف بیش از نیاز خوراکی آنها، دیده نمی­ شود و مقادیر اضافی به راحتی از بدن دفع می گردد.