کپسول اسلیم مد

Slim Med

پایین آورنده وزن بدن و آنتی اکسیدان

اطلاعات دارو

شکل دارویی

کپسول خوراکی 60 عددی

اجزا فرآورده

عصاره پودری سرکه سیب حاصل از میوه سيب با نام علميMalus domestica و عصاره خشک برگ چاي سبز با نام علمي Camellia sinensis استاندارد شده بر اساس وجود 80 میلی گرم پلي فنول تام در هر کپسول

نحوه مصرف

دو عدد كپسول با هم سه بار در روز همراه با غذا

عوارض جانبی

کپسول اسلیم مد در دوزهای درمانی توصیه شده، ایمن بوده و عارضه جانبی خاصی در مصرف آن مشاهده نشده است. البته مانند هر فرآورده دارویی یا غذایی دیگر، در صورت حساسیت افراد به هر یک از اجزاء فرآورده امکان وقوع واکنش های آلرژیک و hypersensitivity وجود خواهد داشت. در این صورت از ادامه مصرف فرآورده خودداری نموده و در صورت لزوم به پزشک معالج مراجعه نمایید.
در افراد با مشکلات گوارشی و یا داشتن مشکلات زمینه ای دستگاه گوارش، امکان وقوع عوارضی چون افزایش ترشح اسید معده و تحریکات گوارشی وجود خواهد داشت.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از رطوبت، نور و دسترس اطفال نگهداری کنید.

موارد مصرف

کم کننده اشتها و کمک به کاهش وزن بدن

موارد منع مصرف

در صورت داشتن حساسیت به هر یک از ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون کپسول های اسلیم مد، از مصرف فرآورده خودداری نمایید.
مصرف فرآورده در افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری و شیردهی

به دلیل عدم وجود مدارک کافی در اثبات ایمنی فرآورده در دوران بارداری و شیردهی، مصرف توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی

امکان تداخل دارویی فرآورده با داروهای رقیق کننده خون و آنتاگونیزه کردن اثرات آنها، وجود دارد. لذا در صورت مصرف هم زمان احتیاط لازم صورت گرفته و در صورت نیاز، برای ادامه مصرف با پزشک مشورت گردد.
امکان تداخل دارویی با داروی لوودوپا وجود دارد. لذا در صورت مصرف هم زمان احتیاط لازم صورت گرفته و در صورت لزوم، برای ادامه مصرف با پزشک مشورت گردد.

نکات قابل توصیه

در افراد با اختلالات و بیماری های غده تیروئید بهتر است مصرف زیر نظر پزشک صورت پذیرد.
مصرف بیشتر از 12 هفته فرآورده زیر نظر پزشک صورت پذیرد.
در مبتلایان به اختلالات کبدی ، افراد با علایمی که نشان از وجود یک مشکل کبدی است همچون دردهای شکمی ، تیره شدن ادرار ویا یرقان و نیز افراد مبتلا به کمبود آهن مصرف فرآورده با احتیاط و زیر نظر پزشک معالج صورت پذیرد.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر

اضافه وزن و بالا بودن توده چربی در بدن، خطر ابتلا به بیماری­های مختلفی از جمله دیابت، چربی خون، پرفشاری خون و تصلب شراین را افزایش می­دهد. بعلاوه، احتمال وقوع مرگ­های وابسته و مرتبط با این بیماری­ها نیز افزایش خواهد یافت. لذا درمان اضافه وزن و کاهش توده چربی، بسیار مهم و مورد توجه می­باشد. اساساً تنها دو راه منطقی برای درمان این مسئله وجود دارد: 1­-­ کاهش انرژی دریافتی 2­­-­ افزایش مصرف انرژی. به منظور افزایش مصرف انرژی در بدن، تحریکSympathetic nervous (SNS)system و نوروترانسمیتر مربوط به آن، نوراپی نفرین (NE)، یک راه منطقی و عملی می ­باشد چرا که ترموژنزیز (تولید گرما و مصرف انرژی طی پروسه­های مختلف فیزیولوژیکی در انواع سلول­های بدن) و نیز متابولیسم و سوخت و ساز چربی­ها، تا حد بسیار زیادی در کنترل این سیستم می­باشد. این تحریک و افزایش فعالیت SNS، می­تواند به صورت مستقیم، مثل تحریک رسپتورهای آدرنرژیک (بخصوص انواع b آن) توسط آگونیستهایی همچون پلی­فنول­های کاتچینی چای سبز و یا غیر مستقیم، مثل مصرف ترکیبات افزایش دهنده رهایش NE و مهار کننده­های برداشت و یا reuptake  آن از محل سیناپسها به منظور افزایش مقدار و نیمه عمر NE، صورت پذیرد.

­ با توجه به رشد فزاینده چاقی و بیماری­های مرتبط با سندروم مقاومت به انسولین (IRS, Insulin resistance syndrome) در جمعیت­های مختلف جهان، کیفیت رژیم غذایی، نقش مهمی در مقابله با این اختلالات متابولیکی ایفا می­کند. یکی از این پارامترها، کیفیت کربوهیدراتهای مصرفی، (GI) glycemic index می­باشد که برای طبقه­بندی glycemic response انواع غذاهای حاوی کربوهیدرات­ها بکار می­رود. (GI، یک ملاک برای طبقه­بندی انواع کربوهیدرات­هاست با مقیاسی از صفر تا 100 که بسته به میزان بالا رفتن سطح قند خون بعد از صرف یک کربوهیدات خاص، عدد متفاوتی خواهد داشت. غذاهای با GI پایین، به دلیل هضم و جذب آهسته­ترشان، افزایش تدریجی و آرام تری در سطح قند خون و سطح انسولین موجود در خون ایجاد می­کنند.)

مدارک علمی بسیاری نشان داده­اند که رژیم­های غذایی با GI پایین، منافع بسیاری در پیشگیری و درمان بیماری­های مختلف مرتبط با IRS همچون بیماری­های قلبی-­ عروقی و دیابت نوع II داشته و شیوع IRS و سندروم متابولیک در دارندگان چنین رژیمهای غذایی، پایین­تر می­ باشد.

سرکه سیب، حاوی نوعی اسید آلی به نام اسید استیک است که می­تواند glucose response (میزان افزایش سطح گلوکز خون بعد از هر وعده غذایی) بعد از صرف وعده­های غذایی حاوی کربوهیدرات را کاهش داده و به این ترتیب GI وعده غذایی کمتر ­شود. مکانیسم اثر اسید استیک در بروز این آثار، کاهش میزان و سرعت تخلیه غذای صرف شده از معده به روده می باشد.

ویتامین B6یا پیریدوکسین، در متابولیسم پروتئین­ها، کربوهیدرات­ها و چربی­ها اثر گذار بوده به حفظ سطح مناسب هورمون­های تیروئیدی کمک می نماید. ویتامین B6 در روند تبدیل ید به هورمونهای تیروئیدی نقش دارد. به علاوه وجود آن برای داشتن هضم مناسب مواد غذایی لازم می باشد.